WYCIECZKO-PIELGRZYMKA 12 – 16 WRZEŚNIA 2007 r.

W dniach 14-15 września br. ks. prałat dr Andrzej Gałka, krajowy duszpasterz niewidomych, przy współudziale sióstr franciszkanek służebnic krzyża, zorganizował ogólnopolską pielgrzymkę niewidomych do Kościerzyny (położonej 76 km na południowy zachód od Gdańska).

Celem pielgrzymki była parafia Św. Trójcy, od roku 1970 stanowiąca Sanktuarium Matki Boskiej Kościerzyńskiej – Królowej Rodziny. Pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z 1210 r.

Obecny kościół, zbudowany w latach 1914-1917 na miejscu mniejszego,
z 1724 r., posiada główny ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku. Z bogatego wyposażenia świątyni warto wymienić: srebrny obraz „Pielgrzymi” (przypuszczalny dar Józefa Wybickiego), w bocznym ołtarzu obraz „Ukrzyżowanie” z r. 1506 i wreszcie umieszczony w lewej kaplicy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ręku. Jest to dzieło nieznanego malarza z XVII wieku, stanowiące kopię obrazu Matki Bożej Śnieżnej (dzieła z XI wieku z bazyliki Santa Maria Magiore). Uroczysta koronacja Matki Bożej Kościerskiej koronami papieskimi odbyła się w Kościerzynie 16 maja 1998 r.

Pielgrzymka niewidomych miała na celu oddanie hołdu i czci w sanktuarium Matce Bożej Kościerskiej – Królowej Rodzin w parafii Świętej Trójcy. Warto jednak dodać, że w pobliżu sanktuarium znajduje się klasztor sióstr niepokalanek oraz przylegająca do niego neoromańska kaplica Niepokalanie Poczętej Matki Boskiej Anielskiej, zbudowana w 1871 r., a w niej łaskami słynąca gotycka pieta, otoczona wielką czcią wiernych.

Kamienna figura o wysokości 58,5 cm przedstawia siedzącą na tronie Maryję Bolesną trzymającą na kolanach martwe ciało swego Syna. Rzeźba ta pochodzi z XV wieku i w czerwcu 2002 r. była ukoronowana; jest to jedyny przypadek, aby w jednej parafii znajdowały się dwa dzieła kultu uczczone koronami papieskimi.

Uroczystości pielgrzymkowe w Kościerzynie rozpoczęły się w kościele powitaniem uczestników przez krajowego duszpasterza ks. Andrzeja Gałkę oraz kustosza sanktuarium ks. Dziekana Mariana Szczepińskiego. Ks. dziekan wyraził wielką radość, że Kościerzyna może gościć pielgrzymów niewidomych, tak bliskich Najświętszej Maryi Pannie. Następnie słowa powitania wygłosili kolejno: prezes Zarządu Głównego PZN – Anna Woźniak-Szymańska, prezes Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi – Władysław Gołąb i siostra Teresa – przedstawicielka przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Prezes Anna Woźniak-Szymańska po powitaniu przypomniała historię duszpasterstwa niewidomych, obchodzącego w tym roku swoje pięćdziesięciolecie. Prezes Gołąb przypomniał, że pierwsza pielgrzymka w 1957 r. przyjmowana była przez Prymasa Tysiąclecia na Jasnej

Górze, obecna w sanktuarium Matki Bożej – Królowej Rodzin w Kościerzynie. To Matka Boża łączy nas – Jej miłość jest tym szczególnym spoiwem. Z kolei siostra Teresa przekazała serdeczne pozdrowienia od matki Anny Marii i od całego Zgromadzenia.

Następnym punktem uroczystości były wspomnienia: o pierwszym duszpasterzu – ojcu Tadeuszu Fedorowiczu (1907-2002 r.) wygłoszone przez Włodzimierza Leśniaka i o ojcu Bruno Pawłowiczu (1942-1986 r.) – przez Zofię Krzemkowską. Wspomnienia przybliżyły sylwetki obu tych kapłanów, którzy kochali niewidomych i uczyli nas kochać Boga.

Dalszym punktem programu była Droga Krzyżowa, odprawiona na placu przed kościołem.

Warto w tym miejscu dodać, że w pielgrzymce wzięło udział ponad pięćdziesiąt ośrodków –  łącznie uczestniczyło w niej ponad 2 tysiące osób. Wszyscy zakwaterowani byli w domach parafian, zarówno w Kościerzynie, jak i w pobliskich miejscowościach. Liczba zaoferowanych kwater znacznie przekroczyła liczbę uczestników. Jest to dowód, że ofiarność nasza jest większa od tego, co można by wnioskować, słuchając polskich mediów.

15 września, dzień odpustu Matki Boskiej Bolesnej, przyjął nas deszczem. Mimo to na tym samym placu im. Jana Pawła II przed kościołem odbył się koncert zespołu kaszubskiego i na zakończenie uroczysta msza św. radosnej młodzieży kaszubskiej. Deszcz nie przeszkadzał w tańcu, śpiewie i grze na instrumentach. Mszy św. przewodniczył biskup diecezjalny z Pelplina ks. Jan Szlaga. W przepięknym kazaniu odniósł się z ogromnym zrozumieniem do naszej niepełnosprawności. Na zakończenie ks. Andrzej Gałka przedstawił biskupowi prezes Zarządu Głównego PZN Annę Woźniak-Szymańską i prezesa Towarzystwa Władysława Gołąba. Pani prezes w krótkim przemówieniu przekazała uczestnikom pielgrzymki pozdrowienia. Prezes Gołąb zaprosił ks. Biskupa do Lasek.

Nasze koło reprezentowała osiemnasto osobowa grupa, która przed uroczystościami pielgrzymkowymi w drodze do Kościerzyny odwiedziła wiele bardzo ciekawych miejsc.

Uczestnicy wycieczko – pielgrzymki zwiedzili i poznali zabytki, kulturę, historię  między innymi  potężnego Zamku Krzyżackiego w Malborku.

W Gdańsku podziwiali: Długie Pobrzeże, Starówkę z zabytkowym Żurawiem, Dworem Artusa, fontannę Neptuna, Drogę Królewską, Kościoły Św. Brygidy i Św. Katarzyny, Ratusz, Muzeum Bursztynu przebogatymi okazami i dziełami sztuki, Bazylikę Mariacką której dach zajmuje ok.1 ha powierzchni, muzea, Zatokę Gdańską, Stocznię Gdańską z pomnikiem Stoczniowców, historyczną Pocztę Gdańską, a Sopockie molo oczarowało szumem fal i szmaragdową tonią Bałtyku, Muzeum Marynarki z żaglowcem „Dar Pomorza” i Akwarium Oceanograficzne w Gdyni, piękny Park Oliwski i ogród botaniczny, wysłuchali

 koncertu organowego z przepięknym „Ave Maryja” w Katedrze Oliwskiej, płynęliśmy po morzu Bałtyckim pirackim żaglowcem z którego widać było Westerplatte z monumentalnym pomnikiem Bohaterów Westerplatte.

W drodze powrotnej w Pelplinie  uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Diecezjalne ze wspaniałą kolekcją rzeźb, naczyń liturgicznych, obrazów, obejrzeli jedyny  w  Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga oraz przepiękną Katedrę.

Podobne wpisy