POLSKI ZWIĄZEK NIEWIDOMYCH

Koło Powiatowe w Hrubieszowie

Hrubieszów, ul. 3 Maja 15

tel. 84 696 51 20

e-mail: oculuss@wp.pl

 

 

 

Warszawa Rehabilitacja- 3-4 grudnia 2015 r.

 

Grupa członków naszego koła wzięła udział w XIII edycji REHA for The Blind in Poland

ŚWIAT DOTYKU, DŹWIĘKU I MAGNIGRAFIKI WIELKIE SPOTKANIE NIEWIDOMYCH, NIEDOWIDZĄCYCH I ICH BLISKICH.

XIII edycję Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND® IN POLAND odbyto pod hasłem:

Jak widzieć więcej – medycyna, technologia i rehabilitacja idą nam z pomocą 3-4 grudnia 2015 r., Pałac Kultury i Nauki w Warszawie pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser – Dudy.

Konferencję objęli patronatem również:

-Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Krzysztof Michałkiewicz

-Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Teresa Hernik

-Minister Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Rafalska

-Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik

-Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz – Waltz

Projekt współfinansowany ze środków PFRON.

 

Program Konferencji REHA FOR THE BLIND® IN POLAND.


 

DZIEŃ PIERWSZY – 3 grudnia (czwartek) (Sala Skłodowskiej):

11:00 Otwarcie Konferencji – Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji

11:05 Wystąpienia gości specjalnych

11:30 Konkurs IDOL 2015 w kategoriach:

-ŚRODOWISKO,

-MEDIA,

-URZĄD,

-EDUKACJA,

-FIRMA/INSTYTUCJA

(głosowanie internetowe)

12:00 Medycyna w służbie przywracania widzenia (Profesor dr hab. nauk med. Lenora Bużańska)

12:20 Technologia adaptacyjna niwelująca skutki inwalidztwa wzroku (Mateusz Ciborowski)

12:40 Nowoczesna rehabilitacja i dostosowanie otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych

wzrokowo - antidotum na ich izolację (Maciej Motyka)

13:00 Warszawa w Wirtualnym świecie i praktyce (Tomasz Pactwa - Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy)

13:15 Wieści z kraju i ze świata - Nowości na rynku tyfloinformatycznym i IT

(Wystąpienie firm: Optelec, Schinano Kenshi)

13:35 Spotkanie z Marcinem Wolskim

14:15 Zbiórka przed głównym wejściem PKiN

14:30 Manifestacja środowiska pod hasłem My nie widzimy nic, a Wy – czy widzicie

nas? Bicie rekordu Polski!: Największa liczba niewidomych z białymi laskami tworząca

ludzki łańcuch.

15:00 Wieści z kraju i ze świata - Nowości na rynku tyfloinformatycznym i IT (Wystąpienie firm: Dolphin, Dancing Dots, Inter-medix)

15:30 Spotkanie z Krzysztofem Zanussim oraz pokaz filmu z audiodeskrypcją pt. Obce ciało

18:00 Koncert podopiecznych fundacji Przyjaciele

18:20 Koncert Grzegorza Wilka - Muzyka łączy wszystkich (Sala Starzyńskiego):

12:00-14:00 Międzynarodowa wystawa tyflorehabilitacyjna – wejście na specjalne zaproszenia, które można było otrzymać po wcześniejszym zgłoszeniu

się do biura Fundacji

15:00-18:30 Międzynarodowa wystawa tyflorehabilitacyjna

– urządzenia, oprogramowanie, książki wydane z myślą o inwalidach wzroku; prezentacja

działalności instytucji i organizacji pozarządowych

15:00-18:30 Swój kunszt zaprezentował wikliniarz Tadeusz Pięta (Sala Kruczkowskiego):

15:00-17:00 Poczęstunek

15:00-18:00 Konferencyjne atrakcje:

-Konkurs Mapa Europy i konkurs tyflograficzny

-Turniej strzelectwa bezwzrokowego

-Tandem jest najfajniejszym rowerem

15:00-15:30 Spotkanie z Dariuszem Szpakowskim, pokazy gier: Blind Football i ping-pong dla niewidomych (Sala Rudniewa A)

16:00 Panel dyskusyjny: Medycyna w służbie przywracania widzenia

najnowsze osiągnięcia światowej medycyny w zakresie ratowania i przywracania widzenia

komórki macierzyste już przywracają wzrok

17:00 Panel dyskusyjny: Technologia adaptacyjna niwelująca skutki inwalidztwa wzroku (Mateusz Ciborowski, Kamil Pietrowiak) najnowsze technologie w służbie niewidomych i słabo widzących aplikacje mobilne dla osób niewidomych – możliwości i ograniczenia społeczna i ekonomiczna sytuacja niewidomych sprawni dzięki maszynom?(Sala Rudniewa B):

15:00-18:00 Gabinet Dotyku i Dźwięku (Sala Rudniewa C):

15:00-18:00 Konferencyjne atrakcje:

Turnieje gier planszowych: Reversi, Chińczyk, Warcaby i gra Nguyen Van

DZIEŃ DRUGI – 4 grudnia (piątek) (Sala Skłodowskiej):

10:00 Konferencja: Warszawa w Virtualnym świecie i praktyce – wystąpienie przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy, Polskiego Związku Niewidomych oraz Fundacji Szansa dla Niewidomych (poczęstunek od 11:00)

11:30 Panel dyskusyjny: Sytuacja naszego środowiska (Małgorzata Pacholec, Justyna Kucińska, Grzegorz Kozłowski, Dariusz Linde) osoby niewidome i niedowidzące a władze i dedykowane im systemy wsparcia czy nasze środowisko jest już zintegrowane z resztą społeczeństwa wspólne działanie – Dialog Niewidomi Razem

12:15 Panel dyskusyjny: Nowości technologiczne z zagranicy (Janusz Mirowski, Jan Bloem, Jim Pors, Steve Bennet)

12:45 Panel dyskusyjny: Projekt beacons for good (wystąpienie firmy: kontakt.io)

13:00 Panel dyskusyjny: Brajl w nowoczesnej formie (Henryk Rzepka, Michał Bałamut, Jan Omieciński) nowocześnie piszemy i czytamy w systemie brajlowskim matematyka również dla niewidomych brajlowskie nuty i specjalistyczne oprogramowanie dla muzyków

13:30 Panel dyskusyjny:

Nowoczesna rehabilitacja i dostosowanie otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych

wzrokowo - antidotum na ich izolację (Marek Kalbarczyk, Jacek Kwapisz) sposoby i możliwości rehabilitacji niepełnosprawności wzrokowej wpływ otoczenia na integracyjne szanse niewidomych

14:00 Wręczenie statuetek IDOL w kategoriach FIRMA/WYSTAWCA ROKU, PRODUKT ROKU DLA NIEWIDOMYCH I PRODOKUT ROKU DLA SŁABOWIDZĄCYCH

14:15 Spektakl teatralny pt. Podaj Dłoń (Sala Starzyńskiego)

10:00-18:30 Międzynarodowa wystawa tyflorehabilitacyjna – urządzenia, oprogramowanie, książki wydane z myślą o inwalidach wzroku; prezentacja działalności instytucji i organizacji pozarządowych.

14:00-16:00 Swój kunszt wikliniarski zaprezentował Tadeusz Pięta.

(Sala Kruczkowskiego):

11:00 Panel dyskusyjny: Poranek poetycki – prezentacja twórczości i rozmowa z panią Bożeną Gniazdowską, niedowidzącą poetką.

11:30 Panel dyskusyjny:

Rozbudzanie zainteresowań sportowych i turystycznych w zależności od potrzeb i możliwości

osób z dysfunkcją wzroku w działalności Fundacji Niewidomi na Tandemach (Justyna Rogowska – Fundacja Niewidomi na Tandemach)

12:00 Panel dyskusyjny: In black (dr Julia Kurek)

12:30 Panel dyskusyjny: Etykieta z oznakowaniem kolorów ubrań dla niewidomych (Natalia Maria Olenderek)

13:00-18:00 Wystawa prac malarskich stworzonych przez osoby niewidome pt. In Black – projekt dr Julii Kurek

13:00-18:00 Pokaz zdjęć wykonanych przez osoby niewidome pt. Rzut niewidzącego oka

13:00-17:00 Poczęstunek

13:00-18:00 Konferencyjne atrakcje:

-Konkurs Mapa Europy i konkurs tyflograficzny

-Gabinet Dotyku i Dźwięku

-Turniej strzelectwa bezwzrokowego

-Ping-pong dla niewidomych

-Tandem jest najfajniejszym rowerem

(Sala Rudniewa A):

11:30 Spotkanie z Joanną Jabłczyńską

12:00 Spotkanie z Markiem Dyżewskim

12:45 Panel dyskusyjny: Radio cyfrowe w Polsce (Polskie Radio)

13:00 Panel dyskusyjny:

-Dostosowanie otoczenia niezbędne dla osób źle widzących, a pomocne dla wszystkich (Krzysztof Kulik, Marek Jakubowski)

-Udźwiękowienie otoczenia: od najprostszych urządzeń mówiących do multimedialnych

terminali informacyjnych

-Ubrajlowienie otoczenia: brajlowskie książki, monitory i drukarki, wypukłe ryciny,

plany i mapy

-Magnigrafika: powiększona i kontrastowa grafika

13:30 Panel dyskusyjny:

Nowości technologiczne z kraju d Technologia DAISY on-line (Monika Cieniewska)

Technologia DAISY on-line” – technologia przesyłania cyfrowych książek bezpośrednio z serwera do dedykowanych odtwarzaczy cyfrowych (np. Plex Talk Linio Pocket, albo Victor Stream nowej generacji). Umożliwia dostęp do księgozbioru DAISY bez konieczności korzystania z komputera i przeglądarki internetowej. Serwis wypożyczeń on-line DZdN staje się dzięki temu dostępny nawet dla osób niezaawansowanych w bezwzrokowej obsłudze

komputera. Spotkanie poprowadziła Monika Cieniewska – Zastępca Dyrektora ds. Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego; wziął w nim udział także pan Grzegorz Złotowicz – Tyfloinformatyk w Dziale Zbiorów dla Niewidomych oraz pani Jolanta Złotowicz – Kierownik Sekcji Zbiorów Książki Mówionej.

Najciekawsze produkty roku 2015 (Jan Gawlik, Igor Busłowicz, Grzegorz Złotowicz, przedstawiciel firmy Dancing Dots)

(Sala Rudniewa B):

15:00-18:00 Gabinet Dotyku i Dźwięku

(Sala Rudniewa C):

14:00-18:00 Konferencyjne atrakcje:

-Turnieje gier planszowych: Reversi, Chińczyk, Warcaby i gra Nguyen Van.